paza cu jendarmi

Moderatori: Cristi, vilistancu, Mossad, biriuck

paza cu jendarmi

Mesajde Orzo » Mie Mai 14, 2014 4:39 pm

Buna ziua, Referitor la petitia ce ati facut-o in priviinta pazei transportului de arme si munitie de catre persoane juridice, avem rugamintea sa ne spuneti si daca ati primit un raspuns si daca nu, ce articole de lege fac referire la acest lucru? Care sunt amenziile, penalitatiile etc. in cazul in care transportul nu este insotit de jandarmi? Multumesc anticipat.
Orzo

Re: paza cu jendarmi

Mesajde vilistancu » Joi Mai 15, 2014 4:55 pm

Stim ca un proiect de modificare a legii 333/2003, respectiv art 25, (24) a fost inaintata la comisia de aparare din senat de catre un grup parlamentar PNLla data de 24-02-2014 PB 64.
Initiatori
Ichim Paul
Motoc Octavian
Nasta Nicolae
Popa Ion
Tomoioaga Stefan-Liviu
Tudor Doina-Anca

Binenteles ca IGPul, ordine publica a intervenit cu un punct de vedere care pana acum doua saptamani trecuta nu fusese inregistrata ca atare.
Fiind campanie electorala nici iarba nu creste, asa ca mai sta sa astepte. Urmeaza vacanta parlamentara, apoi inca o campanie electorala... mi-e ca anul acesta nu va avea loc pe ordinea de zi.
In elgatura cu asta legea prevede urmatoarele:

Legea 295/2004 republicata

Art. 109: Obligatiile armurierilor care desfasoara operatiuni de transport al armelor, pieselor si munitiilor
(1)Armurierii care desfasoara operatiuni de transport al armelor, pieselor si munitiilor au urmatoarele obligatii:
a)sa asigure paza transporturilor cu arme, piese si munitii pe care le efectueaza, precum si conditiile de siguranta ale acestora;
(3)Conditiile minime de securitate a transportului de arme, piese si munitii se stabilesc prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

Norme de aplicare legea 295/2004

SECŢIUNEA a 6-a
Procedura de acordare a avizului pentru operatiuni de
transport de arme si munitii in tara si in strainatate

Art. 124. - Armurierii autorizati sa efectueze transporturi de arme si munitii sunt obligati sa incheie contracte de asigurare a securitatii transportului, in conditiile legii.

(3) Efectuarea transportului de arme si munitii pe teritoriul Romaniei se face in conformitate cu prevederile art. 25 din Legea nr. 333/2003, cu mijloace de transport care sa indeplineasca conditiile de omologare prevazute de lege.

Legea 333/2003 Republicare
Monitor oficial 189/18-03-2014

CAPITOLUL III
Paza transporturilor bunurilor si valorilor, precum şi a transporturilor cu caracter special.

Art 25 (24 dup republicare).
(2) Paza transporturilor produselor cu caracter special, care constau în: arme, muniţii, tehnică de luptă, materii explozive, stupefiante, substanţe toxice, materiale nucleare, sau alte materii sau substanţe periculoase, se efectuează cu mijloace de transport anume destinate şi se asigură cu efective de jandarmi, cu excepţia celor organizate şi executate ce efective ale Ministerului Apărării Naţionale.

Daca nu, fapta este contraventie si se taxeaza cu amenda intre 2000 si 5000 lei

Nu am gasit referiri in legatura cu masuri complementare in caz de repetare, dar poate nu am stiut eu sa le gasesc.
vilistancu

Mesajde Orzo » Lun Mai 19, 2014 6:27 pm

Multumim pentru promptitudine si amabilitate.
Orzo

Mesajde vilistancu » Vin Iun 27, 2014 11:37 am

Marti am participat la intalnirea de la comisia de aparare si ordine publica din Senat, la care s-a discutat modificarile la legea 333. S-a votat in unanimitate prevederea ca pentru transporturile de arme si munitii letale in cantitati mai mici de 25 de arme si 30000 de cartuse paza poate fi asigurata prin mijlosce proprii, personal de paza inarmat. Revin cu detalii pe prima pagina.
vilistancu

Înapoi la Legislație