Poligoane pentru Vanatori

Forumul Vânătoarilor

Moderatori: Cristi, vilistancu, Mossad, biriuck

Re: Poligoane pentru Vanatori

Mesajde Mossad » Dum Mai 04, 2014 7:43 pm

...
Trebuie sa fim constienti ca mai multe generatii au mecanismele cognitive alterate inca din frageda pruncie si sunt mult mai sensibile la propaganda ieftina de TV decat la o discutie argumentata pe aceasta tema.

Pfuai cat de elevat ai spus ca multa lume are un nivel scazut de cultura. ;)
Mediul politic va avea mereu o putere media peste a noastra si ma intreb daca nu cumva efortul de a duce lumina spre mintile crescute in intuneric nu este prea mare si nu ar fi mai indicat sa ne orientam spre generatiile noi.<br>

Parerea mea este ca te legi putin cam des (si nu numai aici) de 'cei crescuti in intuneric'. Sincer sa fiu, pe mine ma jigneste teribil asta. Si iti spun si de ce: si eu am fost crescut asa. Dar am citit. Totul tine de cultura. Nu conteaza in ce epoca sau era ai fost nascut si crescut. Daca ai fost educat si in epoca aia puteai sa fii inteligent.

...
Ca puncte de plecare cred ca putem lua problema legitimei aparari (populatia are un sentiment ridicat de nesiguranta), latura sportiva (greu pentru ca nu prea sunt locuri de tras) si vanatoarea (si mai greu din cauza formalitatilor si necesitatii acelei “chemari” pentru treaba asta).

Ce legatura are autoapararea cu tirul la talere sau la tinta fixa? Ca doar nu il iei de la 400 m ca poate vine sa imi dea in cap. Tirul sportiv este pana la urma fie o pasiune fie o fita. Oricum ar fi cei care il practica sunt dispusi la niste cheltuieli.

Si acum, ca sa nu bat campii mai departe eu am urmatoarea propunere: sa se scoata articolul respectiv din lege sau sa se completeze:
Original
----------------------------
ART. 37
Uzul de armă de vânătoare
(1) Titularul dreptului de a purta şi folosi arme de vânătoare poate face uz de arma înscrisă în permisul de armă numai asupra vânatului pentru care a fost autorizat în condiţiile Legii nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi pentru antrenament, în poligoanele autorizate în condiţiile legii.
-----------------------------

Varianta 1:
ART. 37
(1) Titularul dreptului de a purta şi folosi arme de vânătoare poate face uz de arma înscrisă în permisul de armă numai asupra vânatului pentru care a fost autorizat în condiţiile Legii nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi pentru antrenament, în poligoanele autorizate în condiţiile legii.
In varianta asta putem trage oriunde. Conform legii vanatorii trebuie sa avem autorizatie sa iesim in teren. Asa ca se rezolva cu o colectiva la combatere.

Varianta 2
ART. 37
(1) Titularul dreptului de a purta şi folosi arme de vânătoare poate face uz de arma înscrisă în permisul de armă numai asupra vânatului pentru care a fost autorizat în condiţiile Legii nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi pentru antrenament, în poligoanele autorizate în condiţiile legii sau in terenul de vanatoare cu acordul administratorului fondului de vanatoare.
Asta ar fi si mai clara. Ai o autorizatie sau o hartie de la administrator ca poti iesi in teren la antrenamet: esti legal. Asa stie si administratorul fondului respectiv ca iesi la el in teren sa bubui ca la razboi. Cred ca asta e cea mai buna varianta. Daca as fi administrator nu mi-ar placea ca 10 gealati sa se adune si sa bubuie la mine in teren sub dealul pe care am pus eu porumb pentru porci. In felul acesta toata lumea ar fi fericita si multumita.

Referitor la conditiile de siguranta ele sunt identice cu cele de la vanatoare. Fara medic si firma de paza. Nu am nevoie de ei. Imi aleg partenerii de antrenament in asa fel incat sa stiu ca ma duc acasa viu. Imi aleg terenul in asa fel incat sa vad pana unde se opreste glontul/alicele. Si asta pentru ca sunt responsabil, pentru ca am dat un test psihologic, si am fost interogat si mi-au fost interogati vecinii in legatura cu latura mea agresiva. Si s-a dovedit ca sunt normal si responsabil si mi s-a dat o pusca cu drept de port si folosire.
Motivele economice pentru asta sunt minime. Poate administratorul fondului vrea si el o suma pentru ziua de antrenament, poate ca creste PIB-ul din TVA-ul platit in plus pentru cartusele de talere (si aici cantitatea e mareeee).
Cu cat stau mai mult si ma gandesc, varianta 2 este cea mai corecta, simpla, folositoare pentru toata lumea si usor de aplicat.

Astept pareri.

Rspuns dat de Radu Prie la data April 16, 2014 at 6:35 AM
Mossad
Site Admin

Mesajde Mossad » Dum Mai 04, 2014 7:44 pm

@Radu Prie Salut, nu ai de ce sa te simti jignit pentru ca eu ma refeream la mase si nu la indivizi. Ar fi o stupizenie sa creada cineva ca inainte nu erau destule minti luminate. Masele au fost insa indoctrinate intr-o directie si mi-e teama ca efortul de convingere ar fi prea mare…
Legat de ultimul citat iti pot spune ca m-am referit la puncte de plecare de unde putem incepe dialogul cu oamenii care nu au nicio legatura acum cu armele. Avem nevoie de cat mai multi detinatori de arme in Romania si mai avem nevoie de cat mai multi care sa simpatizeze cu aceasta idee macar.
Varianta numarul 2 propusa de tine pentru art. 37 imi parea cea mai potrivita :D

Raspuns dat de biriuck la data de April 16, 2014 at 7:04 AM
Mossad
Site Admin

Mesajde Mossad » Dum Mai 04, 2014 7:45 pm

Salutare tuturor celor prezenti aici si tie Radule. Vad ca deja esti activ si aici asa ca te felicit. Cat despre ce a spus Biriuck cu privire la nivelul de cultura al unora, mai tragic este faptul ca…din pacate are dreptate.

Raspuns dat de adisan77ro la data de April 16, 2014 at 9:13 PM
Mossad
Site Admin

Mesajde Cristi » Vin Iun 27, 2014 1:17 pm

Cristi

Anterior

Înapoi la Vânătoare